Od zamoknięcia do wyschnięcia

metody osuszania piwnic


Podcinanie murów


Izolację poziomą można odtworzyć nacinając w murze szczeliny i umieszczając w nich wodoszczelne płyty hydroizolacyjne
Izolację poziomą można odtworzyć nacinając w murze szczeliny i umieszczając w nich wodoszczelne płyty hydroizolacyjne

Podcinanie murów-jest to tradycyjna metoda polegająca na tym, że w poprzek muru robi się nacięcia grubości 8-12 mm za pomocą specjalnej piły do betonu lub liny diamentowej (gdy w murze są kamienie).


Umieszcza się w nich nową warstwą hydroizolacyjną, na przykład płyty wodoszczelne z polistyrenu bądź polietylenu zbrojonego włóknami szklanymi. Płyty powinny wystawać z każdej strony poza mur na 2 mm. Układa się je z zachowaniem 10-centymetrowych zakładów. Jednorazowo w jednej ścianie wykuwa się szczelinę o długości nie większej niż 1,5 m. Trzeba bowiem uważać, aby nie naruszyć stabilności konstrukcyjnej domu.
Zanim szczeliny między murem a płytami izolacyjnymi wypełni się zaprawą, izolację stabilizuje się klinami z tworzywa sztucznego rozmieszczonymi co 25 cm. Specjalną zaprawę twardniejącą bezskurczowo wtłacza się w szczeliny pod ciśnieniem. Metoda ta nie nadaje się do ścian, w których są elementy metalowe - na przykład zbrojenie pionowe. Musi być też wystarczająco dużo miejsca przed ścianą, żeby urządzenie się zmieściło - nie mniej niż 70 cm, chyba że będzie używana piła ręczna, którą robi się nacięcia z dwóch stron muru, wówczas z każdej strony trzeba zapewnić minimum 60 cm wolnej przestrzeni.
Koszt: za podcięcie zapłacimy 600-700 zł/m2.
Izolacja wraz z robocizną to 400-600 zł/m2.
Podcinanie ścian liną diamentową - około 1000 zł/m2.