Metoda elektroosmozy
![]() |
W metodzie elektroosmozy pole odpychające wodę jest wytwarzane przez urządzenie zasilane prądem |
Metoda elektroosmozy (elektrofizyczna, elektrograwitacyjna) i magnetokinetyczna (grawomagnetokineza) - nazw wiele, a zasada jedna i ta sama.
Woda zawarta w murze porusza się od bieguna ujemnego do dodatniego. Gdy wytworzy się odpowiednie pole, można odwrócić ten ruch i woda będzie się kierować ku biegunowi ujemnemu. Znajduje się on w ziemi, a urządzenie wytwarza promieniowanie dodatnie. Tak pokrótce można wyjaśnić metodę elektrograwitacyjna.
W praktyce wygląda to następująco: na strychu lub w innym wysoko położonym miejscu domu umieszcza się nadajnik, który emituje promieniowanie niegroźne dla ludzi i urządzeń domowych.
Promieniowanie to „odpycha" wodę i w ten sposób powoli wycofuje się ona ze ścian piwnicznych. Stan taki jest utrzymywany, dopóki działa urządzenie. Metoda ta skutecznie zabezpiecza przed wilgocią podciąganą kapilarnie. Gorzej, gdy woda napiera na ściany fundamentowe. Wówczas, aby skuteczność metody była pełna, trzeba najpierw odtworzyć izolacje wodochronne. Nadajnik pobiera minimalne ilości energii, więc w znikomy sposób wpłynie na wysokość rachunków za elektryczność. Oferowane są i takie urządzenia, które nie pobierają energii elektrycznej. Umieszcza się je w osuszanych wnętrzach pod sufitem. Metoda ta nosi nazwę magnetokinetycznej. Osuszanie trwa rok. Po tym czasie można układać na ścianach nowy tynk. Urządzenie wytwarzające promieniowanie jest na tyle niewielkie, że można je ukryć w obudowie przypominającej klosz lampy. Tak zamaskowane nie rzuca się w oczy.
Zaletą opisanych wyżej metod jest to, że nie wymagają one żadnej mechanicznej ingerencji w ściany piwniczne. Są też bardzo łatwe w zastosowaniu. Nadają się nawet do bardzo grubych murów, w tym również kamiennych. Wraz z wodą odpychana jest sól gromadząca się w wilgotnym murze. Co ważne, osuszane są nie wyłącznie ściany zewnętrzne, ale też wewnętrzne oraz podłoga piwniczna. Niestety, usługi tego typu kosztują dosyć dużo. Jeśli woda wywiera napór na ściany i trzeba odtwarzać izolację wodochronną, przestają być opłacalne, bo podobny efekt uda się uzyskać tańszym sposobem. Koszt: w cenę usługi oprócz urządzeń jest wliczona między innymi ich instalacja, przeglądy okresowe, pomiary wilgotności. Gwarancja - minimum 20 lat na bezawaryjne działanie systemu. Trzyletni bezpłatny serwis techniczny
Koszt osuszenia budynku o powierzchni 85 m2, bez odbudowy izolacji pionowej, wynosi 13 500-16 000 zł.